Pokora Boga; Peter J. Leithart

On 22 grudnia 2017, in Boże Narodzenie, by BJ

Pokora Boga; Peter J. Leithart

Wiele można powiedzieć o Bożym Narodzeniu, ale chyba jednym z ważniejszych wątków historii o narodzinach Jezusa jest pokora Boga.

Rzadko zaliczamy pokorę do atrybutów Boga. Skoro Bóg jest wielki i wspaniały, to naszym zdaniem jest też wyniosły, dumny i egocentryczny. Myślimy tak, bo sami, gdybyśmy byli bogami, bylibyśmy wyniośli, pyszni i egocentryczni. Na szczęście nie jesteśmy Bogami. Zaś bożonarodzeniowa historia objawia innego Boga. Mówi o odwiecznym Bogu Synu, Stwórcy nieba i ziemi, Panu i Królu całego stworzenia, rzeczy widzialnych i niewidzialnych, który uniżył się ze względu na nas i przyjął postać sługi.

Niezbyt chętnie zwracamy uwagę na to uniżenie Boga. A jeszcze częściej nie chcemy zobaczyć, jak bardzo my sami musimy się uniżyć, aby przyjąć Dobrą Nowinę o Bożym Narodzeniu. Zastanówmy się na tym: Czy bylibyśmy gotowi razem z pasterzami i mędrcami ze wschodu udać się do stajenki w Betlejem, aby złożyć hołd dzieciątku zawiniętemu w pieluszki i leżącemu w żłobie? Czy wyznalibyśmy, że to bezsilne i całkowicie zdane na innych dziecko jest odwiecznym Bogiem? Czy w Jego kwileniu i płaczu usłyszelibyśmy głos odwiecznego Słowa, przez które wszystko powstało? Chętnie wyznajemy wiarę w dorosłego Jezusa – silnego, roztropnego, odważnego nauczyciela, cudotwórcę i proroka. Ale czcić dzieciątko? W naszych oczach to dziecinne i infantylne, my zaś chcemy uchodzić za mądrych i dorosłych, zwłaszcza w sprawach religii i wiary. Jednak Bóg wzywa nas do naśladowania Go, a w tym do naśladowania Jego pokory i uniżoności, a także do oddania czci i złożenia hołdu niemowlęciu leżącemu w żłobie.

To mówi nam również, jak mamy obchodzić Święta Bożego Narodzenia – z pokorą, gotowi cieszyć się radością innych, przyjmując dary, ale też obdarowując innych, okazując wdzięczność za to, co otrzymaliśmy. Najwspanialsza wieczerza, najpiękniejsza choinka, najdroższe prezenty nie uczynią z tego dnia Bożego Narodzenia, jeśli duch Bożego Narodzenia, czyli duch pokory, nie zagości między nami.

Tłumaczył Bogumił Jarmulak

Źródło: The Humility of God

Tagged with:
 

Leave a Reply

(Spamcheck Enabled)